Урок 3

Газообмін  у легенях і тканинах


Основні терміни і поняття:  склад повітря,альвеолярне повітря, вдихуване повітря, видихуване повітря, парціальний тиск, оксигемоглобін.
Пригадаємо вивчене.  Допишіть відповідне слово ( слова)
Наприклад. Між голосовими зв’язками знаходиться…
Між голосовими зв’язками знаходиться голосова щілина.
1. Сукупність різних, щодо висоти,сили і тембру звуків,які видає людина (або тварина, що дихає легенями), за допомогою голосового апарату називається….
2. Частота коливання повітря, яке проходить через голосовий апарат визначає….
3.  Енергія звуку,яка переноситься звуковою хвилею називається….
4. Індивідуальне забарвлення голосу,яке залежить від набору частот – це….
5. В утворенні звуків беруть участь: верхній резонатор, голосовий апарат і ….
6. Голосова щілина найбільша під час ….
7. Чим довші голосові зв’язки, тим… голос.
8. У жінок довжина голосових зв'язок….

Альвеолярне повітря – та частина повітря,що залишається в альвеолах під час дихання.


Склад повітря
 

Повітря
Азот (N2)
Кисень ( О2)
Вуглекислий газ (СО2)
Інертні гази і водяна пара
Вдихуване
78,09 %
20,95 %
0,03 %
0,95 %
Альвеолярне
79,6%
14 %
5,6 %
0,8 %
Видихуване
78,6 %
16 %
4, 3 %
1,1 %


Обмін газів у легенях  (відео)
Під час вдиху атмосферне повітря надходить до легенів і в альвеолах змішується з повітрям, яке залишається в них після вдиху ( залишковий об’єм повітря. Залишковий об’єм повітря не дає легеням спадатися навіть за найінтенсивнішого видиху ( мал.6.)
По артеріях малого кола кровообігу в легені надходить венозна кров, у якій міститься значний відсоток вуглекислого газу. У повітрі, яке вдихає людина, кисню більше, ніж у венозній крові. Тому кисень у результаті дифузії вільно проходить через стінки альвеол і капілярів у кров. Тут кисень сполучається з гемоглобіном еритроцитів, утворюючи оксигемоглобін ( нестійка сполука, яка легко розпадається й вивільняє кисень), і кров стає артеріальною, по легеневих венах вона надходить до лівого передсердя, потім -  до лівого шлуночка, звідти – до великого кола кровообігу, яким переноситься до тканин.
Водночас вуглекислий газ проникає в альвеоли і під час вдиху виводиться з організму. Завдяки інтенсивному обміну газів у легенях, тобто безперервному надходженню кисню та видаленню вуглекислого газу, склад альвеолярного повітря сталий, що має велике значення для підтримання гомеостазу




Мал. 6.  Газообмін у легенях:

               1       - альвеола;
               2 – венула;
               3 – артеріола; 
               4 – капіляр






Газообмін у тканинах
Парціальний тиск – тиск,який створював би цей газ, за умови, що тільки він займав би об’єм посудини.
По судинах великого кола кровообігу кисень (О2) надходить до тканин. Відомо, що клітини у тканинах омиває міжклітинна рідина. Оскільки в артеріальній  крові,  що тече по капілярах,    парціальний  тиск О2 високий        (105 мм рт. ст.), то кисень легко проникає у міжклітинну рідину, а далі – у клітини, де парціальний тиск О2 низький ( 40 мм рт. ст.). У клітинах кисень вступає в реакції окиснення, унаслідок чого в клітинах зростає вміст СО2. Його парціальний тиск тут становить 45 мм рт. ст. В артеріальній крові, що тече по капілярах, парціальний тиск СО2 – 40 мм рт. ст. Завдяки різниці парціальних тисків вуглекислий газ із клітин проникає до міжклітинної рідини, а звідти до капілярів, в яких частина (близько 25 %) вуглекислого газу зв’язується з гемоглобіном , утворюючи нестійку сполуку карбогемоглобін, так  артеріальна кров перетворюється на венозну. Венозна кров по венах надходить до правого передсердя, потім до правого шлуночка, а звідти – по легеневих артеріях до легень. У легенях карбогемоглобін розпадається, вуглекислий газ вивільняється і виводиться з організму.(мал. 7.)
Решта (близько 75 %) вуглекислого газу зв’язується з водою плазми крові, утворюючи карбонатну кислоту (Н2СО3), що розпадається на гідроген карбонат – іони, які з’єднуються з йонами натрію і калію, утворюючи відповідні солі (NаНСО3) і (КНСО3). Ці солі в розчиненому вигляді містяться в плазмі крові та через органи виділення виводяться з організму.  Отже, цей процес  відбувається безперервно.

Мал. 7.  Взаємозв’язок процесів газообміну у легенях та тканинах:


а) газообмін у легенях; 
б) газообмін у тканинах: 
1 – легеневий міхурець (альвеола); 
2 – артеріальна кров; 
3 – венозна кров; 
4 – клітини; 
5 – міжклітинна рідина; 
6 – порожнина альвеоли; 
7 -  стінки капіляра; 
8 – плазма; 
9 – еритроцит


Перевірте себе. Запитання:

1.     Що таке альвеолярне повітря?

2.     Чим відрізняється вдихуване та видихуване повітря? 

3.     Що таке оксигемоглобін? 

4.     Що називається парціальним тиском? 

5. За рахунок якого процесу відбувається проходження кисню через стінки альвеол? 

6.     Що зображено на малюнку? 


Комментариев нет:

Отправить комментарий