Урок 1

Люди погано дихають, говорять, 
кричать і співають не тому, що хворіють, 
а хворіють тому,  що не вміють правильно дихати, 
говорити, кричати й співати.

Олександра Стрельникова
оперна співачка 30-х років ХХ ст

Дихання. Будова і функції органів дихання


Основні терміни і поняття: дихання, зовнішнє дихання, внутрішнє дихання, пряме  дихання, непряме дихання, носова порожнина, носоглотка, глотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли, легені,альвеоли, плевра, плевральна порожнина.

Запитання.
 1. Пригадайте, як взаємопов’язана кровоносна система з дихальною?
2.  Пригадайте, які органи дихання є у тварин ( комах, риб, червів, ссавців)?
3. Для чого необхідні органи дихання живим організмам?

Загальна характеристика процесів дихання
Без їжі людина може прожити достатньо довго, а без повітря — усього кілька хвилин. Чому нам так необхідне повітря?
Скорочення м’язів, рух крові по судинах, діяльність мозку і безліч інших процесів потребують витрат енергії, яку організм одержує внаслідок реакцій енергетичного обміну, що відбуваються в клітинах. Більшість з них проходить за участю кисню з утворенням вуглекислого газу і води. Кисень потрапляє до організму, а вуглекислий газ залишає його під час газообміну з навколишнім середовищем. І використання кисню в клітинах, і газообмін є складовими дихальної функції. Отже, диханням називають процеси, що забезпечують надходження кисню до організму, його використання в реакціях енергетичного обміну, а також видалення з організму вуглекислого газу.
 Дихання - складний комплекс фізіологічних процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров,ю і внутрішнім диханням)
 

Еволюція дихання ( процес ускладнення в будові органів дихання)
Пряме дихання
Клітини безпосередньо обмінюються киснем і вуглекислим газом з навколишнім середовищем
 Непряме дихання
З’явилися особливі спеціалізовані для цієї функції органи: легені, зябра, трахеї, навіть шкіра.         
Такий спеціалізований орган повинен:
а)  мати тонку стінку, що не перешкоджає дифузії;
б)  завжди бути вологим, щоб кисень і вуглекислий газ могли розчинятися у воді;
в)  добре забезпечуватися кров'ю або стикатися з позаклітинними рідинами, що омивають клітини.


Пригадайте та знайдіть відповідність (з’єднайте стрілкою живий організм та його орган дихання)
Черв                  Легені    
Комаха              Зябра
Риба                   Поверхня тіла
Ссавець              Трахеї


Будова дихальної системи

 Вона складається з легенів, де відбувається газообмін, і повітроносних  шляхів, по яких кисень надходить у легені, а вуглекислий газ видаляється.(мал.1.)
Простежимо, який шлях проходить в організмі повітря, щоб дістатися поверхні, де відбувається газообмін. Повітроносні шляхи починаються з носової порожнини. Їх стінки вистелені слизовою оболонкою з війчастого епітелію. Війки безперервно рухаються, затримуючи пил і бактерії, а слиз знешкоджує їх і зволожує повітря . Завдяки великій кількості капілярів у слизовій оболонці вдихуване повітря набуває температури тіла. Подразнення рецепторів у слизовій оболонці носа спричиняє захисні рефлекси: чхання і виділення
великої кількості водянистої рідини. З носової порожнини повітря надходить до носоглотки й далі потрапляє в глотку. У її стінці розташовані скупчення лімфоїдної тканини — мигдалики, які захищають організм від бактерій і вірусів,
вдихуваних разом із повітрям. У глотку відкриваються дихальний і травний шляхи: гортань (дихальне горло)  і розташований за нею стравохід. Повітря з носоглотки або з ротової порожнини прямує до гортані. Під час ковтання вхід у гортань закривається хрящовим надгортанником, тому до неї їжа не потрапляє. Гортань є також і органом голосоутворення.



Мал.1. Дихальна система людини: 
 1 — носова порожнина;
 2 — глотка;
3 — гортань; 
 4 — трахея;
 5 — бронхи; 
6 — легені; 
7 — плевра; 
8 — діафрагма;  
9 — міжреберні м’язи.

Усередині гортань вистелена слизовою оболонкою, у ній міститься безліч нервових закінчень рецепторних нейронів. Їх подразнення під час потрапляння до гортані твердих частинок або рідини спричиняє рефлекс — кашель (різкий видих через ротову порожнину). Так очищується гортань, захищаючи дихальні шляхи, що розташовані нижче, від проникнення шкідливих речовин.
З гортані повітря надходить до трахеї — трубки, яка утворена хрящовими дугами, з’єднаними щільною сполучною тканиною. Дуги запобігають спаданню трахеї. Трахея поділяється на два головних бронхи, які спрямовуються до правої й лівої легені. Внутрішня поверхня трахеї і бронхів вистелена війчастим епітелієм і вкрита бактерицидним слизом. Вії женуть слиз разом із пилом і мікроорганізмами до глотки, де він проковтується. Кожний з головних бронхів багато разів розгалужується, утворюючи бронхіальне дерево. Найменші бронхи – бронхіоли – закінчуються мікроскопічними міхурцями — альвеолами. (мал. 2)


Мал. 2 Бронхіоли та альвеоли 
 1 - бронхіола;
 2 - скупчення альвеол;  
 3 -  альвеоли;
 4 -  кровоносні судини






Бронхіальні дерева, що «виросли» з кожного головного бронха, оточені багатьма мільйонами альвеол. Їх стінки складаються з шару епітеліальних клітин, через який і відбувається газообмін. Бронхіальне дерево й альвеоли утворюють легені — парні органи, які займають майже весь об’єм грудної порожнини (мал.3) 



 Мал. 3. Анатомічна будова легенів:
1 – правий головний бронх; 
2 – ребра;
3 – частки легенів; 
4 – діафрагма; 
5 – серцева виїмка; 
6 – плевра; 
7 – трахея; 
8 – лівий головний бронх; 
9 – альвеоли



Вони розділені на частки: у правій легені три частки, у лівій — дві. Ззовні легені вкриті щільною оболонкою зі сполучної тканини плеврою. Така ж оболонка вистилає внутрішню стінку грудної порожнини. Мікроскопічна щілина між цими оболонками (плевральна порожнина) заповнена плевральною рідиною. Під час дихальних рухів вона зменшує тертя легенів об стінки грудної клітки.
Отже, кінцевим пунктом переміщення повітря по дихальних шляхах є альвеоли. Їх загальна поверхня величезна — близько 100 м2. Альвеоли обплетені густою мережею капілярів і розташовані так щільно, що капіляри затиснуті між ними. Усього 1 с перебуває кров у капілярах легенів, і за цей час вуглекислий газ із крові переміщується в повітряний простір альвеоли, а кисень із альвеоли — у кров. Вуглекислий газ видаляється з легенів назовні під час видиху, а кисень з кров’ю прямує до всіх клітин організму.

Розгляньте таблицю та знайдіть взаємозв’язок будови органу дихання з виконуваними функціями.
                                                                                          
Взаємозв’язок  будови з виконуваними функціями органів дихання
Назва органа
Будова органа
Функція органа
Носова порожнина
Утворена двома вузькими звивистими носовими ходами, що розділені кістково-хрящовою перегородкою. 
 Слизова оболонка, що вистилає ходи, виділяє слиз, містить нюхові рецептори ,клітини  війкового епітелію, густу сітку кровоносних судин. У носову порожнину відкривається носослізний канал
Повітря зігрівається, зволожується, звільняється від часточок пилу і мікробів ( знешкоджується). Війчастий епітелій бере участь у додатковій іонізації молекул О2 (підготовка кисню до участі в окисно-відновних реакціях обміну речовин)
Носоглотка
 Це верхня частина глотки, в якій є скупчення лімфатичних вузлів (мигдаликів)
Повітроносний шлях, захисна
Глотка
Порожнина поділена на три частини: верхня, середня і нижня, вкрита слизовою оболонкою. У глотку відкривається дихальний і травний шлях: гортань ( дихальне горло) і розташований за нею стравохі, знаходяться мигдалики (лімфатичні вузли)
Дихання, ковтання
Гортань
Має лійкоподібну форму. Складається з дев,яти рухливих хрящів, найбільший з них щитоподібний. Має дві голосові зв,язки ( еластичні пружні волокна), між ними – голосова щілина. Усередині гортань вистелена слизовою оболонкою, у якій міститься безліч нервових закінчень рецепторних нейронів.  Вхід до гортані під час ковтання їжі закривається надгортанним хрящем.
Голосоутворення, захисна ( рефлекс кашель, при потраплянні твердих частинок або рідини)
Трахея
Трубка (близько 9- 12 см)  з діаметром 15 -20 мм, у стінках якої є хрящові півкільця (16-20), що не дозволяють ій спадатися. Внутрішня поверхня вистелена залозистим та війчастим епітелієм і вкрита бактерицидним слизом.  Трахея  розгалужується на два бронхи. 
Захисна, повітроносний орган
Бронхи
Складаються з хрящових півкілець (6-12), що запобігає закриттю їхнього просвіту. Внутрішня поверхня вистелена війчастим епітелієм. Бронхи входять у праву і ліву легені і там розгалужуються: правий на три гілочки, а лівий – на дві . У кожній легені гілочки багаторазово розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево,  найтонші  бронхи називаються – бронхіоли, що закінчуються легеневими пухирцями – альвеолами (складаються з одношарового епітелію), що обгорнуті густою сіткою капілярів.
Повітроносні трубки, захисна
Легені
 Парні органи, займають майже весь об’єм грудної порожнини, складаються із часток: права – із трьох, ліва – із двох. Мають губчасту будову і складаються з альвеол, бронхів, кровоносних судин. Плевра (сполучна тканина) покриває легені зовні і переходить на внутрішню поверхню стінки грудної порожнини (пристінна плевра) Між легеневою і пристінною плеврою знаходиться плевральна порожнина, заповнена рідиною, що зменшує тертя при диханні. Легенева тканина має величезну поверхню – близько 100 м2
Забезпечення газообміном між зовнішнім середовищем та організмом



                                       Уважно прочитайте



Носова порожнина

Тож носова порожнина:

Це війки, оболонка слизова,

Перегородка із хряща, що ділить на дві половини.

Так вона має дві рівні частини.

Повітря в порожнині зігрівається,

Зволожується й від пилу звільняється.

Рецептори в ній запахи сприймають,

А слиз із війками – мікроби зупиняють.



Носоглотка

Повітроносний шлях дихальної системи людини,
Що є спільною ланкою глотки й носової порожнини.
Глотка
Із глотки починаються дві трубки:
Це дихальна – трахея і травна…
Ще в ній розміщені мигдалики, як «губки»,
Їх функції: очищення повітря й захисна.
Гортань
Гортань має вигляд лійки,
Між зв’язками голосовими, відсутні війки,
Бо там знаходиться голосова щілина.
Завдяки гортані може співати та говорити людина.

Трахея
Нижній відділ гортані – трахея,як трубка,
Завдяки хрящу, сюди не потрапляє «харчова грудка».
Вона щільно прилягає до стравоходу,
І для повітря є вільним проходом.
Трахея розгалужується на дві частини:
Це правий та лівий бронхи у людини.

Бронхи
Утворюють «дерево бронхіальне»,
В організмі живому воно унікальне:
Розгалужуючись, утворює бронхіоли
З ходами , на стінках яких є сферичні альвеоли.

Легені
Легені – парні органи людини,
Зовні вкриті плеврою – сполучна тканина,
Між листками плеври, утворена щілина,
Її ще називають – плевральна порожнина.
 



Перевірте себе

1. Укажіть орган у вигляді трубки, що є  нижнім відділом гортані:
а) бронхи;        б) трахея;        в) глотка.

2. Укажіть парний орган, що має плевральну порожнину:
а) бронхи;         б) носова порожнина;   в) легені.

3. Легеневі сферичні пухирці, що складаються з одного шару клітин:
а) альвеоли;          б) бронхіоли;         в) бронхи.

4. Використання кисню клітинами тіла для окисних процесів:
а) зовнішнє дихання;   б) внутрішнє дихання;  в) пряме дихання.

5. Орган утворення голосу:
а) гортань;          б) глотка;           в) трахея.

Комментариев нет:

Отправить комментарий